Jednym z parametrów zlecenia jest ilość zamówiona. Dzięki temu wiemy ile produktu zostało do wykonania. Do tego mamy pomiar czasu cyklu.
Możemy więc pokusić się o prognozowanie czasu zakończenia zlecenia
Oczywiście należy podchodzić do takiej prognozy z pewnym dystansem bo mówi ona nam że pozostało tyle to a tle czasu do końca zlecenia ale przy obecnym czasie cyklu.
Nie uwzględnia w prognozach planowanych przerw, nie uwzględnia awaryjności maszyny etc.
To czyste wyliczenie w/g wzoru: czas do końca = ile do wykonania x czas cyklu.
Jeżeli mamy długie zlecenie prognozowane na kilkadziesiąt godzin to początkowo prognoza może być mało użyteczna - pokazuje nam np półtora dnia a przecież lada moment wyłączymy maszynę na noc. Ale kiedy zlecenie zbliża się ku końcowi - kiedy prognoza mówi o 3-4 godzinach jest to wyraźny sygnał dla osób odpowiedzialnych za przezbrojenie maszyn - czas się zainteresować jakie kolejne zlecenie będzie na tej maszynie i czy aby nie czas przygotować nowe oprzyrządowanie.
Jeśli w definicji zlecenia określany jest Normatywny czas cyklu to widoczne są dwie prognozy gdzie druga prognoza wyliczona jest nie na podstawie zmierzonego cyklu a na podstawie czasu normatywnego.
Jeżeli w danej chwili maszyna nie pracuje to pokazywana jest prognoza wyznaczona w momencie gdy maszyna pracowała a przed wartością są dwa znaki zapytania.
Można wydrukować zestawienie prognoz dla wszystkich maszyn w aktualnej grupie