Navigation:  Podsystemy i funkcjonalności >

Wskaźnik OEE

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

Ogólne omówienie wskaźnika OEE znajduje się w naszym artykule na stronie: pdf http://neuron.com.pl/oee.html

 

Wskaźnik OEE w systemie Golem opisano w artykule:   pdf oee_w_systemie_gloem_oee.pdf

 

Czas przezbrajania i czas ustawiania w wyznaczaniu współczynnika

Są rożne szkoły co do sposobu klasyfikowania czasu przygotowania maszyn do pracy. Jedni twierdzą że czas taki jest stratą inni że nie jest stratą bo przygotowanie do pracy jest nieuniknione.

My twierdzimy że prawda leży po środku. Ze przezbrajanie nie jest stratą o ile wykona się go w zaplanowanym czasie.

Dlatego w konfiguracji maszyny ustalamy (oddzielnie dla przezbrajania i ustawiania) czy czas ten jest stratą czy nie jest stratą,czy jest stratą powyżej optymalnego czasu przeznaczonego na zmiany.

A czas optymalny może być albo ustalany w definicji zlecenia (czyli wpisywany jest dla każdego zlecenia indywidualnie) albo zapisany jest na stałe w konfiguracji.

Ponieważ dane z niektórych raportów są „zbitką” czasów z różnych zleceń to do klasyfikacji czasu przezbrajania i ustawiania używana jest klasyfikacja z ustawień głównych programu gdzie mamy do wyboru czy są one stratą czy też nie.

Gdzie i jak wyznaczany jest wskaźnik

Współczynnik OEE wyznacza się zawsze dla jakiegoś czasu. Czas ten nazywamy w systemie Golem czasem zamówionym a w raportach czasem oznaczonym.

Przyjrzyjmy się jaka podstawa czasu używana jest w poszczególnych elementach systemu i jak wyznaczany jest czas przezbrajania.

panel informacyjny maszyny – wybierany jest jeden z zakresów czasu: od początku miesiąca do teraz, od początku zmiany roboczej do teraz i od początku (od zmiany) aktualnego zlecenia do teraz.
panel OEE w tabeli maszyn – Od początku zlecenia do teraz. Jeśli maszynę skonfigurowano w trybie bez zlecenia to od początku zmiany roboczej do teraz.
Podsumowanie grupy maszyn - wybierany jest jeden z zakresów czasu: od początku miesiąca do teraz, od początku zmiany roboczej do teraz i od początku (od zmiany) aktualnego zlecenia do teraz.  
Raport zlecenia w trakcie realizacji zlecenia: od początku zlecenia do teraz. Raport dla zakończonego zlecenia: od początku do zakończenia zlecenia.
Raport  czasu pracy maszyn – OEE wyznaczane dla wybranego zakresu czasu. Wskaźnik wyznaczany w sposób uproszczony z pominięciem jakości

Włożysz śmieci – wyjmiesz śmieci

Aby móc traktować poważnie wskaźnik OEE należy dochować pewnych reguł postępowania.

Należy dbać o właściwą zmianę statusu – szczególnie o zmianę statusu na Postój planowany wtedy gdy maszyna planowo nie pracuje – szczególnie jeśli nie pracuje w nocy.

Pamiętać należy aby wybrać odpowiedni status przed i po zakończeniu zlecenia. Często odchyłki powodowane są tym że maszyna zakończyła realizację danego zlecenia a ani nie zmieniono statusu na postój planowany ani nie zamknięto zlecenia. Wtedy generowany jest czas nieokreślony który zaniża wyznaczany współczynnik.  

Ważne jest aby zawsze odbywało się to w ten sam sposób aby nie uzyskiwać różnych wyników.

Ważne jest też aby zapewnić ciągłą i bezawaryjną pracę stacji zbierania danych i dobrą jakość połączeń sieciowych gdy stacja jest na innym komputerze niż serwer – każdy nie zapisany cogodzinny raport będzie miał wpływ na obraz wskaźnika OEE.

Wartość współczynnika OEE

OEE nie jest świętym Graalem ! Wartość współczynnika OEE jest ściśle zależna od pracy maszyn ale jego wartość nominalna zależy od metod obliczeniowych i procedur pozyskiwania danych.  Powiedzenie że zakład A ma lepszą wydajność bo ma lepszy o 5% wskaźnik OEE niż zakład B jest prawdziwe tylko i wyłącznie jeśli specyfika produkcji i metody obliczeniowe są identyczne – a to się w przyrodzie nie zdarza.

Dlatego należy traktować OEE jako wskaźnik wewnętrzny – jako jedno liczbowy wskaźnik pozwalający oszacować poprawę lub pogorszenie sytuacji

w porównaniu do sytuacji z innego okresu na tej samej linii produkcyjnej, maszynie lub grupie maszyn.