Wstęp
Główny ekran zaprojektowano z myślą o udostępnieniu programu pracownikom produkcyjnym na komputerach ustawionych wśród maszyn dlatego ma on formę pulpitu operacyjno-informacyjnego tzw. dashboard’u.
Lista stanowisk
Z lewej strony okna wyświetlana jest lista stanowisk/maszyn. Dużym przyciskiem [ >> ] nad listą możemy odsłonić a następnie zasłonić normalnie niewidoczne kolumny tabeli gdzie mamy wydział, status, symbol i krótki opis.
Możemy ograniczyć ilość wyświetlanych stanowisk za pomocą filtru wydziału i indeksu. Możemy też ustawić jak te filtry mają się zachowywać. Menu -> ustawienia programu – ustawienia:
Dla każdego z filtrów mamy do wyboru
- Filtr obsługiwany normalnie – po uruchomieniu nic się nie dzieje
- Filtr ustawiony domyślnie – po uruchomieniu filtr przyjmuje ustawioną wartość ale można ją zmienić
- Filtr ustawiony domyślnie – po uruchomieniu filtr przyjmuje ustawioną wartość ale nie można jej zmienić
Ustawiliśmy filtr na wydział wtryskownia i taki filtr ładowany jest po uruchomieniu programu.
Po co to ustawianie filtrów? Wyobraźmy sobie że mamy gniazdo produkcyjne gdzie jest 6 maszyn i chcemy w obrębie tego gniazda postawić komputer dla obsługi. Możemy utworzyć indeks G1, dodać do niego te maszyny i ustawić odpowiednio filtr indeksu aby pracownicy na tym konkretnym komputerze widzieli tylko te maszyny.
Logowanie
Logowanie odbywa się na dwa sposoby: użytkownik może zalogować się na stałe za pomocą panelu logowania
(w górnym, lewym rogu) albo dla niektórych operacji może zalogować się jednorazowo. Przykładowo jeśli jesteś zalogowany (i masz stosowne uprawnienia ) to komentarz, wniosek czy zatwierdzenie przeglądu TPM możesz dodać w każdym momencie. Jeśli nie jesteś zalogowany ( nikt nie jest zalogowany ) to zostaniesz poproszony o hasło w chwili wykonania operacji.
Hasło awaryjne
Do programu można się zalogować za pomocą hasła awaryjnego ( można je odszukać w pliku tekstowym w pakiecie instalacyjnym). Hasło awaryjne pozwala na dostęp do kont użytkowników aby założyć swoje konto ze swoim hasłem.
Hasło to można też zablokować w ustawieniach programu. Ale UWAGA. Jeśli przed zablokowaniem hasła awaryjnego nie ustalimy swojego własnego hasła albo je zapomnimyto nie będzie możliwości uruchomienia programu !!
Dodawanie użytkowników
Menu główne, przycisk ustawienia, pozycja personel przywołuje listę użytkowników programu gdzie możemy dodać pracowników i nadać im stosowne uprawnienia.
Podać musimy nazwisko, imię, hasło oraz określić profil i listę uprawnień. Możemy dodać zdjęcie, funkcję, wydział i opis. Określamy też status – pracownik który ma status „czasowo zablokowany” albo „nie pracuje” nie ma w systemie zadnych uprawnień.
Profile są dwa: Administrator i uzytkownik. Administrator może w systemie absolutnie wszystko bez względu na to czy lista uprawnień szczegółowych jest wypełniona czy nie. Pracownikowi o profilu użytkownik określamy uprawnienia indywidualnie.
Uwaga: Tylko proacownik z uprawnienaimi administratora może ustalać uprawnienia i ustawienia programu.
Dla pracownika z profilem użytkownik określamy następujące uprawnienia:
- Edycja wyposarzenia, wzorów kart kontrolnych i słowników
- Zablokuj główne Menu – to ograniczenie uprawnień które powoduje blokadę przycisku głównego menu, czyli blokadę nawet do podglądu poszczególnych rejestrów
- Karty TPM – oddzielnie potwierdzenie wykonania, audyt, czyli zatwierdzanie kart oraz kasowanie. Uprawnienie audyt upoważnia też do zmiany tatusu kart
- Zmiana stanu
- Komentaże – oddzielnie dodawanie, edycja i kasowanie
- Wnioski kaizen – oddzielnie dodawanie, edycja i kasowanie
- CMMS – zgłaszanie awarii – jeśli program współpracuje z programem CMMS Maszyna
- Edycja rejestrów wypadków
- Edycja komunikatów ogólnych