^
CMMS TPM - centrum pomocy i dokumentacji
Szukaj:

Stanowiska i maszyny

Stanowiska pracy, maszyny

Rejestr wyposażenia (stanowisk / maszyn)

Pracę z programem zaczynamy od zdefiniowania listy wyposażenia. To wokół tej listy „kręci” się cały program. Wyposażeniem może być maszyna, stanowisko robocze, gniazdo produkcyjne czy np. element infrastruktury, np. kompresor czy klimatyzacja. W podręczniku będziemy używać zwrotu stanowisko / maszyna.

Edycja stanowiska



Dodając maszynę podajemy jej nazwę, oznaczenie symbol i krótki opis. Najważniejszym jest oznaczenie bo zgodnie z duchem systemu 5S powinno ono jednoznacznie identyfikować daną maszynę.
Określamy też krytyczność ABC oraz przypisujemy wydział. Możemy podać też numer fabryczny i ewidencyjny

Możemy dodać szczegółowy opis maszyny, opis z zaleceniami dla nadzoru, listę zagrożeń ( ikony ) oraz zalecenia związane z bezpieczeństwem.
Parametr „ID maszyny z programu CMMS” opisany został w rozdziale o współpracy z CMMS

Podczas edycji przypisujemy też odpowiednie karty kontrolne co opisano przy okazji ich projektowania oraz zablokować obsługę zmiany 2 i 3 jeśli maszyny nigdy na tych zmianach nie pracują.

Pliki

Do każdej maszyny możemy przypisać trzy pliki podając ścieżki do nich oraz opisy przycisków które te pliki otwierają.
Ścieżka do pliku powinna być ścieżką sieciową a pliki umieszczone na dysku ( udziale ) sieciowym. Uruchomienie pliku działa identycznie jak odszukanie pliku w otoczeniu sieciowym i kliknięcie. Jeśli będzie to plik pdf albo plik wideo to efektem będzie otwarcie pliku odszukanego na dysku sieciowym i otwarciu go w przeglądarce PDF lub odtwarzaczu wideo zgodnie z ustawieniami systemu na którym uruchomiony jest program kliencki.

Wydział i index

Dla każdej maszyny określamy wydział (ze słownika ) oraz możemy dodać ją do indeksu.
Przyjęło się częste grupowanie wszelakiej informacji w postaci drzewa. Czyli grupa, podgrupa, podgrupa tej podgrupy itd. Problem polega na tym że jak byśmy nie uporządkowali informacji w formie drzewa to zawsze coś pasuje do wielu jego gałęzi. Dlatego poza grupowaniem maszyn z uwzględnieniem wydziału (zawsze maszyny są w czyjejś gestii) wprowadziliśmy tak zwane indeksy.

Tworzymy indeks: „Maszyny stare” i dodajemy do indeksu wszystkie stare maszyny. Tworzymy indeks „Gniazdo GP11” i dodajemy do indeksu wszystkie maszyny znajdujące się w gnieździe produkcyjnym GP11.

Indeks i wydział są o tyle ważne że pozwalają one na filtrowanie maszyn w oknie głównym programu. Dzięki temu (patrz ustawienia programu) że możemy wstępnie ustawić te filtry to możemy np. na komputerze na Hali H3 pokazać pracownikom tylko te maszyny które są na tej hali i to bez możliwości wglądu w inne maszyny.

PPR - Problem, przyczyna, rozwiązanie

Dla każdej maszyny / stanowiska możemy sporządzić formularz opisujący typowe problemy z możliwymi ich przyczynami i sugestiami ich rozwiązania. Rozwiązanie podobne do tych które spotykamy często w instrukcjach dla sprzętu AGD.


Kartę PPR edytujemy na zakładce PPR w rejestrze wyposażenia: