Cztery stacje
W systemie mogą pracować 4 stacje zbierania danych. Każda obsługuje jeden koncentrator i swój własny zbiór nadzorców. Dlaczego ?
Koncepcja ta powstała przed laty wraz z pierwszym systemem Golem.
Wyobraźmy sobie ze mamy maszyny zlokalizowane w 3 halach fabrycznych. Albo hale mamy dwie ale jedna jest bardzo duża a maszyny stoją z jej obu stron.
Prowadzenie kabli sygnałowych do jednego koncentratora, do jednego miejsca było by bardzo nie efektywne.
Dlatego możemy ustawić trzy komputery obsługujące trzy stacje z trzema koncentratorami a komputery podłączyć do sieci LAN.
Znacznie uprości to okablowanie.
Czasy się jednak zmieniły, używanie trzech komputerów też stało się nieefektywne.
Dziś można zainstalować trzy stacje na jednym komputerze a koncentratory podłączyć za pomocą konwerterów rs232/rs422 lub konwerterów rs232 / LAN
Przykłady architektury
Jedna stacja z jednym komputerem i jednym koncentratorem (o ile wystarczą 64 wejścia) – wszystkie sygnały zbiegają się w jedno miejsce.
Rozwiązanie najmniej efektywne wymagające wielu długich kabli, często trudnych do rozprowadzenia, szczególnie jak hale to oddzielne budynki.
Trzy komputery połączone siecią LAN – każdy obsługuje swoją halę produkcyjną, na każdym zainstalowana jest stacja i do każdego z nich podłączony koncentrator wejść.
Rozwiązanie wymaga zastosowania 3 komputerów ale mogą one nie mieć monitorów i być nadzorowane przez wirtualne pulpity.
Komputery te mogą być używane przez operatorów jako stacje operatorskie pamiętajmy jednak że komputer stacji powinien być w miarę możliwości niedostępny dla pracowników
aby uniknąć przypadkowych lub celowych przerw w pracy stacji.
Trzy programy stacji działają na jednym komputerze. Jeden z koncentratorów podłączony jest normalnie i powieszony w pobliżu komputera a pozostałe podłączone za pomocą konwerterów
RS232/RS422 dzięki którym możliwe jest bezpieczne podłączenie koncentratora do komputera za pomocą skrętki o dopuszczalnej długości nawet do 2km.
Wymaga to dwu kompletów konwerterów RS232/RS422.
Nasi klienci często stosują optoizolowany konwerter ATC-107n: http://www.a2s.pl/atc-107n-p-3772.html
Przykład podobny do poprzedniego ale zastosowano konwertery RS232/LAN.
W poprzednim przykładzie koncentratory podłączone są przez port RS a konwertery zmieniają jedynie "parametry kabla" w taki sposób że może on być bardzo długi i jest odporny na zakłócenia.
Stosując konwertery RS/LAN przyłączamy je do sieci komputerowej a po instalacji ich sterowników w komputerze pojawiają się wirtualne porty RS.
Pamiętaj: z punktu widzenia programu to zwykły RS232 - program nie ma zielonego pojęcia o tym że został OSZUKANY.
W konfiguracji stacji ustawiamy np COM4 a dla programu nie ma znaczenia że nie jest to normalny COM i że koncentrator wcale nie jest podłączony do gniazdka w komputerze a gdzieś w sieci do jakiegoś konwertera.
Dla programu COM to COM.
Jednak stosując konwertery RS/LAN musimy pamiętać o kilku detalach:
• | Należy stosować dobrej jakości konwertery - te tanie działają ale potrafią się wieszać co w przypadku systemu takiego jak Golem jest niedopuszczalne |
• | Należy zwrócić uwagę na obciążenie sieci - kiedyś jeden z klientów podłączył taki konwerter do sieci LAN w której było kilka kamer IP czego skutkiem była częsta utrata komunikacji stacji z koncentratorem. |
Nasi klienci często stosują konwerter NPort 5110 firmy MOXA http://www.elmark.com.pl/products/produkty/index.php?id=9
To tylko 4 przykładowe podłączenia, możliwości jest dużo dużo więcej.