Aby system mógł monitorować pracę maszyny musimy mu dostarczyć odpowiedni sygnał który mówi że
• | maszyna pracuje (sygnał jest albo nie ma) |
• | maszyna wykonała jakąś pracę - cykl (impuls) |
• | maszyna lub urządzenie lub część maszyny jest w jakimś stanie, np jest otwarta osłona ( sygnał jest albo nie ma, sygnał się zmienił) |
Numer wejścia jest podstawowym parametrem ustawianym w konfiguracji nadzorcy SV.
Jeden koncentrator może mieć maksymalnie 64 wejścia natomiast w systemie mogą być 4 koncentratory - po jednym dla każdej stacji zbierania danych.
Negacja stanu wejścia
Wejście można też zanegować czyli odwrócić sygnał. Normalnie uznaje się że jest sygnał kiedy podano na wejście koncentratora napięcie.
Czasami jednak do dyspozycji mamy sygnał odwrotny – cykl sygnalizowany jest zanikiem napięcia. Możemy wtedy kazać programowi sygnał „odwrócić”.
Należy jednak w miarę możliwości unikać takiej sytuacji bo ma ona drobną wadę – może nastąpić zaliczenie jednego sygnału podczas uruchomienia stacji.
Wejścia logiczne
Wejście może być wejściem fizycznym (numery 1..64) lub logicznym.
Wejścia logiczne (wirtualne ) nie istnieją fizycznie ich stan może zostać ustalony przez skrypt sterujący stacji lub program dodatkowy.
Specjalnymi wejściami logicznymi są wejścia od numeru 112 do numeru 127. Wejścia te reprezentują stan fizycznych wejść 1 – 16 ale z podziałem
przez 4 i wypełnieniem 50%.
Po co one? Aby wykluczyć zakłócenia które mogą przenikać do okablowania koncentrator wymaga aby minimalny czas trwania sygnału i przerwy wynosił około 100ms
co daje maksymalną częstotliwość ok. 10Hz (w zasadzie gwarantowana jest częstotliwość zmian nie przekraczająca ok. 2-3Hz).
Jeśli chcemy podłączyć np. licznik energii elektrycznej to mamy problem bo np. preferowany przez nas licznik daje przy pełnym obciążeniu kilka bardzo krótkich impulsów
na sekundę i gdyby je podłączyć normalnie to system po prostu gubił by impulsy.
Dlatego podłączając taki licznik do 1 wejścia koncentratora wybieramy wejście logiczne 112 gdzie system będzie widział sygnał czterokrotnie wolniejszy i co najważniejsze nie będą to krótkie szpilki.
Monitor i symulator wejść
Zależnie od tego czy ustawimy stację do pracy z koncentratorem czy z symulatorem wejść ( parametr PORTMODE w pliku golemStacjaSV.ini)
stacja pracuje albo z koncentratorem wejść albo z symulatorem koncentratora.
Jeśli uruchomiony jest koncentrator to przyciskiem monitor wejść możemy otworzyć okienko z podglądem stanów wejść, dodajmy wejść nie filtrowanych.
Inaczej przycisk jest opisany jako symulator wejść i otwiera okno na którym mamy 64 przełączniki odpowiadające wejściom koncentratora.
Symulator ma też możliwość określenia numerów 4 wejść i tempa zmian. Wtedy wybrane wejścia będą się zmieniały cyklicznie.