^
Golem OEE MES - centrum pomocy i dokumentacji
Szukaj:

Kilka pytań

kilka odpowiedzi

Ile to kosztuje ?

Bez wątpienia jest to najczęstsze pytanie na które nie da się udzielić prostej odpowiedzi.

Na całkowity koszt składają się cztery elementy:
  • koszt licencji ( licencja na instancję bazy, żadnych użytkowników, stanowisk, limitów )
  • Koszt koncentratorów wejść zależny od ilości maszyn i ich przestrzennego rozmieszczenia
  • koszt infrastruktury: serwer, okablowanie, przekaźniki separujące itp.
  • Koszt wdrożenia. To on decyduje ile system będzie kosztował.
Na stronie projektu dostępny jest aktualny cennik z kosztami licencji i koncentratorów. Tak więc ta część kosztów jest jasna i oczywista, dyskusyjne jest jedynie ile koncentratorów jakiej wielkości potrzebujemy.
szczególowa oferta handlowa z warunkami licencyjnymi
Przygotowanie wstępnej oferty o którą często proszą klienci jest o tyle trudne że musimy wiedzieć ile koncentratorów jakiej wielkości potrzebujemy a to zależy z ilu sygnałów będziemy korzystać i jak przestrzennie są rozmieszczone maszyny ( zobacz rozdział podłączenie maszyn cd… )

Decydującym jednak składnikiem kosztu systemu jest koszt jego wdrożenia. Wdrożenie możemy wykonać sami albo powierzyć firmie trzeciej, np. naszym partnerom.
W pierwszym przypadku nie tylko redukujemy koszty ale też zyskujemy wiedzę i doświadczenie przydatne w eksploatacji i rozbudowie systemu.
W drugim ciężar wdrożenia biorą na siebie ludzie mający doświadczenie którzy nie muszą się uczyć wszystkiego od podstaw, mogą zrobić to szybko i sprawnie i często mają własne rozwiązania.

Czy są jakieś płatne limity?

Nie. Wszystkie licencje opiewają na tzw. instancję bazy danych. Jedna baza, jedna licencja. Jeśli będziemy mieli dwa zakłady produkcyjne z oddzielnymi systemami to dwie licencje. Jeśli jednak jesteśmy pewni połączeń internetowych i oba zakłady będą obsługiwane przez jeden system to mamy jedną bazę czyli jedną licencję. Żadnych limitów, subskrypcji, użytkowników.

Czy są jakieś dodatkowe, powtarzalne koszty?

Nie. Żadnych subskrypcji, żadnych ukrytych kosztów. Oczywiście zostawiamy sobie prawo do płatnych aktualizacji po okresie dwu lat ale w całej, liczonej od 2005 roku historii systemu Golem płatne aktualizacje były tylko dwa razy i wiązały się z migracją do nowych „odsłon” oprogramowania.

Oczywiście można podpisać umowę serwisową z integratorem ale jest to indywidualna decyzja użytkownika.

Prezentacje i modyfikacje

Nie prowadzimy prezentacji systemu ani online ani u klienta. Substytutem takich prezentacji jest film oraz skrócona prezentacja pdf zamieszczone na stronie produktu oraz w rozdziale „o systemie”.

Prosimy też aby pamiętać że współpracujące z nami firmy oferujące usługi wdrożeniowe nie są naszymi przedstawicielami handlowymi. Oferują oni pomoc firmom które są na wdrożenie zdecydowane ale nie chcą tego robić samodzielnie. Choć niektórzy nasi partnerzy oferują budowę systemu testowego – ale jest to płatna usługa.

Często zaproszenie nas na prezentację systemu zawiera zdanie: „przedstawimy wam nasz park maszynowy i określimy nasze wymagania”

Jednak my nie pytamy klienta o jego oczekiwania. Przedstawiamy mu system o szerokich i niebanalnych ale skończonych możliwościach mówiąc w ten sposób: określ czy spełnia on Twoje oczekiwania czy też nie.

Oczywiście system niezmiennie do kilkunastu lat się rozwija i staramy się w miarę naszych możliwości uwzględniać oczekiwania klientów.

Dlatego już na etapie wyboru zachęcamy a wręcz wymuszamy zapoznanie się z tą obszerną dokumentacją.
Zresztą klient który całkowicie powierzy wdrożenie systemu firmie trzeciej i tak będzie musiał ją zagłębić aby efektywnie wykorzystać jego możliwości.


Rozumiemy że wielu firmom taki model nie odpowiada. Firmy oferujące konkurencyjne rozwiązania z pewnością wyślą do Państwa swoich przedstawicieli handlowych a może i inżynierów aplikacyjnych.
Pamiętajmy jednak że jest to istotna część ceny takich systemów a różnice w końcowych kosztach między systemami mogą być duże a wręcz kolosalne.

Często zadawane pytania

Q: Czy można przetestować system

Tak. Oprogramowanie bez kluczy licencyjnych dostępne na stronie działa tak że stacja zbierania danych po 24 godzinach zatrzymuje wszystkie procesy. Po zrestartowaniu mamy kolejne 24 godziny i tak w kółko.
Do testów możemy użyć symulatorów wejść ( lub symulatora maszyn ) opisanego w rozdziale podłączenie maszyn albo kupić najmniejszy koncentrator i zbudować system pilotażowy. Ograniczenie 24 godzin jest na tyle łagodne aby uzyskać obraz rzeczywistej pracy testowanych maszyn.

Q: Czy system wymaga stałego połącznia z internetem.

Nie. Golem OEE MES jest typowym systemem klasy klient-serwer i może pracować w środowiskach całkowicie odciętych od sieci zewnętrznej.

Q: Czy mogę uzyskać dostęp do systemu przez internet

Zarówno oprogramowanie jak i serwer WWW stworzone jest z myślą o pracy w sieci wewnętrznej przedsiębiorstwa. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań aby skorzystać z VPN który stanowi swego rodzaju furtkę do sieci wewnętrznej z zewnątrz a jednocześnie zapewnia wszelkie usługi bezpieczeństwa: bezpieczne logowanie, szyfrowanie, logowanie ruchu etc.

Q: Czy do logowania operatora można użyć kod kreskowy lub RFID?

Do logowania w systemie zapisać można dwa hasła, podstawowe i alternatywne. To pierwsze przewidziane jest do wpisywania „z ręki”, np. J23, drugie przewidziano na wszelkiego rodzaju kody, np. 0004329479323 który może zostać odczytany z kodu kreskowego lub karty RFID.
Podczas logowania najpierw sprawdzamy hasło podstawowe, potem hasło alternatywne.

Aby logować się za pomocą kodów musimy mieć czytnik HID czyli upraszczając czytnik który „udaje” klawiaturę. Otwieramy okienko logowania i skaner „wpisuje” kod kończąc na ogół znakiem CR co jest odpowiednikiem naciśnięcia przycisku ENTER.
W przypadku tabletów możemy stosować czytniki bluetooth które najczęściej w podstawowej konfiguracji też udają klawiaturę.

Q: Status sterowany wejściami czy z „ręki” ?

Status sterowany wejściami, np. przełącznikiem wprowadzono z myślą o prostych maszynach czy aparatach.
Zyskał on jednak popularność z chęci, jak się wydaje, ograniczenia pracownikom dostępu do systemu.
Stosując przełącznik do zmiany statusu wiemy że ktoś, nie wiemy kto zmienił o znanej godzinie status. W przeciwieństwie do zmiany za pomocą programu czy aplikacji gdzie wiemy kto i z komentarza możemy dowiedzieć się dlaczego.
Jeszcze więcej niepewności może wnosić sterowanie statusu sygnałami z maszyny, wszak to że zaświeci się czerwona lampa nie oznacza że jest awaria.

Q: Czy mogę podłączyć stanowiska ręczne

Jeśli efektem pracy jest wykonanie „czegoś” co jakiś czas to jakby to niehumanitarnie zabrzmiało człowiek w takim przypadku nie różni się od maszyny i można np. zainstalować przycisk „zrobiłem” którego działanie będzie takie samo jak sygnału z maszyny który mówi że maszyna „coś” zrobiła.

Q: Czy mogę zastosować np. serwer OPC UA zamiast koncentratora

Nie. OPC pobiera konkretne zmienne z systemów sterowania które często trzeba poddać odpowiedniej obróbce i interpretacji ( zakładając że znamy ich strukturę )
Golem działa inaczej. Wszystkie informacje kreowane są podczas narastającego i opadającego zbocza sygnału wejściowego które jednocześnie generują różne wewnętrze zdarzenia. Konwersja „gotowych” danych pobieranych z maszyn do zestawu danych i zdarzeń wymaganych przez system była by zbyt pracochłonna.

Q: Czy zamiast koncentratora mogę zastosować inne urządzenie, np. moduł rozproszonych wejść?

Nie. System bazuje na dedykowanych dla niego koncentratorach naszej produkcji

Q: Czy można zwiększyć ilość statusów rozszerzonych?

Nie. Stałą liczbę 25 statusów rozszerzonych ustalono z dwu powodów. Pierwszy jest taki że ustalenie stałej maksymalnej ilości pozycji powoduje że łatwiej jest zaprojektować czytelne interfejsy i wydruki.
Drugi, ważniejszy to percepcja użytkownika. Pamiętajmy że określić aktualny stan maszyny ma operator a nie inżynier procesu czy UR. Inżynier bez problemu określi wiele uogólnionych powodów awarii, dla operatora maszyna jest po prostu zepsuta.
Pamiętajmy też o zasadzie pareto: 80% postojów powoduje 20% możliwych przyczyn.